INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2015/2016
Relacja z Inauguracji
Wyjątkowa, bo jubileuszowa uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego2015/2016 odbyła się 12 października w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w Kielnarowej. Dwudziestu przedstawicieli braci studenckiej ze wszystkich wydziałów uczelni złożyło ślubowanie w obecności dyplomatów, naukowców, ludzi kultury, biznesu, polityków, wykładowców oraz studentów starszych roczników.
W ciągu 20 lat mury uczelni opuściło ok. 40 tys. absolwentów studiów licencjackich i magisterskich. W najbliższych latach dołączą do nich kolejne tysiące absolwentów WSIiZ, bo wyniki tegorocznej rekrutacji pokazują, że niż demograficzny nie wpływa znacząco na liczbę tych, którzy wybierają studia w rzeszowskiej WSIiZ.

- Zrekrutowaliśmy w tym roku ok. 2 tys. studentów – prawie tyle samo, co w ubiegłym. Nie boimy się niżu demograficznego też ze względu na to, że 50 proc. przychodów WSIiZ uzyskiwanych jest z działalności pozadydaktycznej. Szczególnie cieszymy się z tego, że kandydaci na studia dwa razy częściej wybierają kierunki anglojęzyczne.

Można jednoznacznie stwierdzić, iż młodzi ludzie rozumieją, że studia w obcym języku to znakomita przepustka do przyszłości – zaznaczył w swoim przemówieniu rektor WSIiZ.

Jaka będzie ta przyszłość można zobaczyć już teraz – wyniki badań losów absolwentów WSIiZ pokazują, że absolwenci ścieżek anglojęzycznych nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

- Ponad połowa tuż po obronie podjęła swoją pierwszą pracę w branży lotniczej, w tym m.in. w liniach lotniczych Emirates, Wizzair, lotnisku Londyn Heathrow, lotnisku Kraków Balice, jak również w firmach związanych z przemysłem lotniczym – głównie w Dolinie Lotniczej, tj. w Hispano-Suiza, Pratt-Withney, Borg-Warner – podał przykłady prof. Pomianek.

Studenci WSIiZ po Ceremonii Immatrykulacji Po wystąpieniu rektora WSIiZ zaprezentowano film o rozwoju uczelni. Wspomniano w nim m.in. o uruchomieniu kilku nowych kierunków studiów, jak np. grafika komputerowa i produkcja multimedialna oraz zarządzanie na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. Rekrutacja na nowe kierunki zakończyła się sukcesem. Ponad 100 studentów rozpoczęło w tym roku studia na grafice. Nieprzypadkowo wybrali naszą uczelnię – międzynarodowe rankingi wskazują, że WSIiZ to jedna z najlepszych uczelni niepublicznych w kraju. Do czołówki zaliczana jest np. w globalnym rankingu uniwersytetów U-Multirank. Wysoko oceniają uczelnię również sami studenci – dowodem na są wyniki Uniwersum Talent Research 2015.Ceremonię immatrykulacji poprowadził Prorektor WSIiZ ds. Nauczania, dr Andrzej Rozmus. Podczas uroczystości studenci pierwszego roku odebrali z rąk władz uczelni swoje legitymacje.

– Rok akademicki 2015/2016 uważam za rozpoczęty – oznajmił profesor Tadeusz Pomianek. Ceremonię immatrykulacji zakończył uczelniany chór „Vox Coelestis”, który zaśpiewał „Gaudeamus Igitur”.

Nie zapomniano o sukcesach naukowców oraz studentów WSIiZ

– Od początku istnienia naszej uczelni stawialiśmy na rozwój naukowy pracowników. Na przestrzeni 20 lat funkcjonowania możemy cieszyć się 79 doktoratami oraz 19 habilitacjami obronionymi przez naszych pracowników. Miniony rok był dla nas szczególny. Dwóch naszych pracowników otrzymało stopień naukowy doktora oraz aż sześciu pracowników uzyskało stopień doktora habilitowanego – podkreślił dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor ds. rozwoju i współpracy WSIiZ.

Stopień doktora uzyskali dr Joanna Wójcik oraz dr Roman Wisz. Natomiast stopień doktora habilitowanego w ubiegłym roku otrzymali: prof. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. Lucyna Kapka-Skrzypczak, prof. Marian Liwo, prof. Rafał Matyja, prof. Marcin Szewczyk oraz prof. Sławomir Gawroński.

Międzynarodowi studenci WSIiZ

Najlepszym studentom roku akademickiego 2014/2015 wręczono nagrodę SANTANDER UNIVERSIDADES od Banku Santander. Nagrodzeni studenci wyłonieni zostali w ramach Plebiscytu Student Roku 2015. Laureatami w kategorii Innowator zostali Karolina Palimąka i Dominik Ciurko, zaś w kategorii Lider – Hubert Kisała. Studentka Liudmyla Prochko otrzymała nagrodę w kategorii Społecznik, Anastasiya Romaniuk w kategorii Artysta oraz Gabriela Piechnik w kategorii WSIiZTAK-owiec WSIiZ na TAK

Wykład inauguracyjny
Wykład inauguracyjny poprowadził prof. Sławomir Gawroński, Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Opowiedział o kryzysie demokracji i pożytkach płynących z monarchii.

- Nie chcę Państwa przekonywać o wyższości monarchii nad demokracją, bo wydaje mi się, że jest to dyskusja przypominająca spór dotyczący wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. Jednak przykład księstwa Liechtensteinu, najbogatszego kraju świata, świetnie pokazuje zalety tego systemu politycznego. Dwóch niezależnych, kontrolujących się suwerenów – książę i naród, monarcha, którego niezwykle trudno jest zmanipulować, oraz liberalizm gospodarczy wspierany w Liechtensteinie to klucz do sukcesu tego państwa – podsumował wykład prof. Gawroński.


Patroni honorowi
Patroni medialni
Partner strategiczny
Partnerzy
Kontakt
Biuro ds. Organizacji i Współpracy Zewnętrznej
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

e-mail: bow@wsiz.rzeszow.pl
tel.: 17 866 11 38, 17 86 61 401, 17 86 61 254